32. mednarodni festival
druga godba 2016
26.- 28. Maj Ljubljana

1985

  • BENJAMIN ZEPHANIAH
  • ELENA LEDDA & SUONOFFICINA
  • SAKIS PAPADIMITRIOU

1986

  • MAD PROFESSOR & ARIWA POSSE
  • GYORGY SZABADOS & ORKESTER MAKUZ
  • PETER KOWALD

1987

  • BLACK ROOTS
  • ELLIOTT SHARP CARBON
  • DAVID MOSS DENSE BAND

1988

  • MACKA B
  • MUZSIKAS & MARTA SEBESTYEN
  • FEJAT SEJDIČ BRASS ORCHESTRA

1989

  • REMMY ONGALA & ORCHESTRE SUPER MATIMILA
  • TREVOR WATTS MOIRE MUSIC
  • THE LOUNGE LIZARDS
  • PIXIES

1990

  • PAPA WEMBA
  • TRIO BULGARKA

1991

  • FERUS MUSTAFOV
  • VINKO GLOBOKAR
  • HANS REICHEL
  • THE GUN CLUB

1992

  • LES NEGRESSES VERTES
  • TREVOR WATTS MOIRE MUSIC DRUM ORCHESTRA
  • LOUIS SCLAVIS QUARTET
  • MARC RIBOT’S ROOTLESS COSMOPOLITANS 1993
  • LES MUSICIENS DU NIL
  • FARAFINA
  • FAMILLE LELA

1994

  • OUMOU SANGARE
  • SAINKHO NAMCHYLAK
  • TRIO CLUSONE
  • BLACK UMFOLOSI
  • BAGAD KEMPERLE
  • MIKE WESTBROOK’S BIG BAND ROSSINI

1995

  • CHEB MAMI
  • TOTO LA MOMPOSINA
  • THE KLEZMATICS
  • THE ROOTS
  • TAVAGNA

1996

  • BUCKWHEAT ZYDECO
  • SALIF KEITA
  • SIERRA MAESTRA
  • HUUN-HUUR TU
  • FUNDAMENTAL
  • OKAY TEMIZ MAGNETIC BAND

1997

  • CESARIA EVORA
  • TRANSGLOBAL UNDERGROUND & MUSAFIR
  • D’GARY
  • NJAVA
  • TRIO SCLAVIS/TEXIER/ROMANO
  • SCHäL SICK BRASS BAND

1998

  • YOUSSOU N’DOUR & THE SUPER ETOILE DE DAKAR
  • AFRO-CUBAN ALL STARS
  • YUNGCHEN LHAMO
  • TARAF DE HAIDOUKS
  • HABIB KOITE & BAMADA
  • BOUBACAR TRAORE
  • NAHAWA DOUMBIA

1999

  • BAABA MAAL & DAANDE LENOL
  • ROKIA TRAORE
  • LA BARONNE
  • FAKE ORCHESTRA
  • ROUTES OF BARTOK: MUZSIKAS + MARTA SEBESTYEN + ALEXANDER BALANESCU
  • KOCANI ORKESTAR
  • ŠIŠENSKA BAJKA
  • DUMA LEVANTINA
  • EMIL ZRIHAN
  • SUSANA BACA
  • ASERE WITH TOTO LA MOMPOSINA
  • THE DOLLIS DEEP PANS (UK)
  • WALDEMAR BASTOS & GRUPO
  • BUSI MHLONGO
  • ELLIOTT SHARP & LE QUAN NINH
  • DOCUMENTARY FILM PROGRAMME
  • ELLIOTT SHARP & SAADET TURKOZ
  • ELLIOTT SHARP & CHRISTIAN FENNESZ
  • NEBA SOLO & FREDERIC GALLIANO
  • DJ RITU'S ASIAN EQUATION
  • BENAT ACHIARY & PEDRO SOLER
  • PINO MINAFRA ENSEMBLE SUD
  • SPECIAL FESTIVAL PROJECT KASA

2000

  • BROTHER RESISTANCE & THE RAPSO
  • RIDDUM BAND

  • ANNE-MARIE NZIE
  • 
SILA
  • 
RIZWAN-MUAZZAM QAWWALI & FUN-DA-MENTAL
  • 
MESTRE AMBROSIO

2001

  • TREBUNIE TUTKI
  • MOSTAR SEVDAH REUNION
  • THE BOLLYWOOD BRASS BAND
  • ŠTEFBET RIFI
  • MADREDEUS
  • TAMARA OBROVAC TRANSHISTRIA ENSEMBLE
  • MICHEL GODARD CASTEL DEL MONTE II FEAT. CALIXTINUS ENSEMBLE
  • ZOE´
  • LANGA
  • SUSIE IBARRA TRIO
  • REGIS GIZAVO
  • MAMAR KASSEY
  • KESUKOZI
  • PAPA NOEL & ADAN PEDROSO
  • AFRICANDO ALL STARS

2002

  • RACHID TAHA
  • CESARIA EVORA
  • VRUJA
  • PAPA NOEL & ADAN PEDROSO
  • LA BOTTINE SOURIANTE
  • GANGBE BRASS BAND
  • TINARIWEN
  • LO'JO
  • THE SHRINE SYNCHRO SYSTEM
  • KIMMO POHJONEN
  • DJIVAN GASPARJAN
  • CHICAGO UNDERGROUND DUO
  • SAGAR
  • KADRI GOPALNATH & EVAN PARKER
  • LOS DE ABAJO
  • GANGBE BRASS BAND

2003

  • VRTEČI SE DERVIŠI IZ DAMASKA, ŠEJK HAMZA SHAKKUR IN ENSEMBLE AL-KINDI
  • NED ROTHENBERG
  • SAMIR & WISSAM JOUBRAN
  • DAVID EVANS
  • TERRAFOLK
  • SAM MANGWANA
  • KATALENA
  • NATACHA ATLAS
  • HASNA EL BECHARIA
  • MERCEDES PEON
  • GARMARNA
  • SPACEWAYS INC.

2004

  • DJ DOLORES & APARELHAGEM
  • ATOMIC
  • CULTURE MUSICAL CLUB – VELIKI TAARAB ORKESTER Z ZANZIBARJA
  • »MULTICOLORE«
  • DOBET GNAHORE
  • MEI TEI SHO
  • DAARA J
  • MIGUEL POVEDA GRUPO
  • BRINA
  • THOMAS MAPFUMO & THE BLACKS UNLIMITED
  • ELIADES OCHOA BY BUENA VISTA SOCIAL CLUB
  • BOBAN MARKOVIĆ ORKESTAR
  • POSEBNA GOSTJA: ESMA REDŽEPOVA
  • PHILLIP JOHNSTON'S FAUST PROJECT
  • CLIAR
  • TERRAFOLK IN KATALENA
  • BORBENI PLES: NAÇÃO CAPOEIRA
  • ATOMIC
  • KONCERT: LA SQUADRA

2005

  • HUUN HUUR TU & STIMMHORN
  • EVELIN PETROVA
  • LIVIO MINAFRA
  • TENGIR TOO
  • PESMI IN GLASBA BADAHŠANA
  • ŠAŠMAKAMSKA AKADEMIJA
  • RENEGADES STEEL BAND
  • DJELIMADY TOUNKARA
  • DANYEL WARO
  • NAÇÃO ZUMBI
  • ČOMPE
  • SHIBUSASHIRASU ORCHESTRA
  • OLIVIJA
  • KHALED

2006

  • SAGAR
  • SAMBA SUNDA
  • SEUN ANIKULAPO KUTI & EGYPT 80
  • MOJMIR NOVAKOVIĆ & KRIES
  • ELIZA CARTHY AND THE RATCATCHERS
  • SUSANA BACA
  • DESERT BLUES: HABIB KOITE, TARTIT, AFEL BOCOUM
  • CAMINOIGRA
  • BENAT ACHIARY TRIO
  • DUPAIN
  • DJ BORIS 51

2007

  • GODALIKA
  • GOTAN PROJECT
  • ANDY PALACIO & THE GARIFUNA COLLECTIVE
  • NURU KANE & BAYEFALL GNAWA
  • MOVEKNOWLEDGEMENT
  • BALKAN BEAT BOX
  • ASTORPIA FEAT. VESNA ZORNIK
  • MARIZA
  • REQUIEM FOR A DYING PLANET

2008

  • NAWAL
  • DEBASHISH BHATTACHARYA
  • LO COR DE LA PLANA
  • VIEW FARKA TOURE
  • TIKEN JAH FAKOLY
  • GANG OF FOUR
  • OJOS DE BRUJO SOUND SYSTEM
  • GIPSY.CZ
  • PICIKATO BRASS BAND feat. KEMP
  • DOCTOR BATONGA!
  • KATALENA
  • ORCHESTRA BAOBAB
  • CARAVAN PALACE

2009

  • VICTOR DEME
  • BRANE ZAVRŠAN
  • ABD AL MALIK
  • DERYA TÜRKAN
  • KHALED
  • CASUARINA
  • BOSSA DE NOVO
  • OUMOU SANGARE
  • SON DE LA FRONTERA
  • GETATCHEW MEKURIA & THE EX AND GUESTS
  • NOMO
  • VRUJA
  • A FILETTA
  • KAR ČEŠ BRASS BAND

2010

  • MARIZA
  • TANYA TAGAQ
  • MAHMOUD AHMED & ALEMAYEHU ESHETE + BADUME BAND
  • MUNDO NIÑOS + BISERGORA + IZGUBLJENI TON
  • LA MINOR
  • NEVCHEHIRLIAN
  • PEYOTI FOR PRESIDENT
  • ŠKM BANDA + GOSTJE MLADA BELTINŠKA BANDA
  • DIRTMUSIC
  • MAJA OSOJNIK BAND
  • WIMME

2011

  • STAFF BENDA BILILI
  • JIMMY BARKA EXPERIENCE
  • URSULA RUCKER
  • VASKO ATANASOVSKI & MLJASK
  • HINDI ZAHRA
  • MUNDO NIÑOS FEAT. SUSIE IBARRA & ROBERTO RODRIGUEZ
  • MARI KVIEN BRUNVOLL
  • MOR KARBASI

2012

  • QUANTIC & ALICE RUSSELL, COMBO BARBARO
  • MADREDEUS
  • JAGWA MUSIC
  • AURELIO & THE GARIFUNA SOUL BAND
  • IRENA TOMAŽIN
  • ERKAN OĞUR & DERYA TÜRKAN
  • AMIRA FEAT. BOJAN Z, BACHAR KHALIFE & NENAD VASILIĆ

2013

  • ROKIA TRAORÉ
  • KRAR COLLECTIVE
  • MELT YOURSELF DOWN
  • DAMIR IMAMOVIĆ SEVDAH TAKHT
  • NAJOUA
  • SIMBOLIČNI ORKESTER
  • LAS MIGAS
  • CATCH-POP STRING-STRONG
  • SHUTKA ROMA RA
  • BLITZ THE AMBASSADOR

2014

  • JUANA MOLINA
  • MULATU ASTATKE
  • BOMBINO
  • WANG LI
  • AKUA NARU
  • JAMBINAI
  • RUBATO
  • FOLTIN & GUESTS
  • MAGNIFICO & SERBIAN ARMY ORCHESTRA

2015

  • AZIZA BRAHIM
  • NOURA MINT SEYMALI
  • DENNIS BOVELL
  • HINDI ZAHRA
  • TUNE YARDS
  • YASMINE HAMDAN
  • HAYVANLAR ALEMI
  • SONS OF KEMET
  • MADAME BAHEUX
  • BOŽO VREĆO
  • SILVIA PEREZ CRUZ & TOTI SOLER
  • KATALENA
  • CANZONIERE GRECANICO SALENTINO
  • BATIDA

2016

  • ST GERMAIN
  • KATJA ŠULC
  • SAUL WILLIAMS
  • NNEKA
  • PAT THOMAS & KWASHIBU AREA BAND
  • UKANDANZ
  • ORKESTA MENDOZA
  • THE COMET IS COMING
  • DINOVSKI-SCHUBERTH
  • TAMAN
  • DOM LA NENA
  • MAGNETIC ANSEMBLE